Archiwum kategorii: Historia

Książki na nocnej szafce

Obok leżą książki – każda inna, a przecież takie same:

  1. Tomasz Mann Czarodziejska góra
  2. George Orwell Brak tchu
  3. Bernard Newman Rowerem przez II RP
  4. …i jeszcze kilka na spodzie.

Nie ta epoka, nie ten porządek i ład.

To chyba cytat, który wyrwałam z pamięci. Ale kogo cytuję? Nie mam pojęcia. [- chwila -] Już mam pojęcie: wujek Google mi podpowiedział: to Mistrz Bułat O. – Cóż, każda epoka ma własny porządek i ład. Już w 1964 o tym wiedział.

Tomasza Manna wymyśliła mi pani Olga Tokarczuk. Skoro napisała „koreferat” w postaci książki, to zapewne warto poznać oryginalny „referat”. Jestem więc w Szwajcarii, w sanatorium, czytam o gruźlicy. Tamta epoka. Inny porządek i ład.

George’a Orwella poznaję jakby od początku, poznawszy uprzednio dwie książki, które poznali wszyscy dokoła. Dzisiaj odkrywam, że napisał mnóstwo książek – jeszcze nie wiem, lepszych czy gorszych od owych dwóch – a przy tym żył niecałe 50 lat. Ależ był pracowity! Tu odwiedzam Anglię z początków XX wieku. Właściwie realia są mało ciekawe, jednak przemyślenia pisarza – świetne. Tamta epoka. Taki porządek i ład.

Rowerem przez II RP jadę już chyba z rok. Właściwie przeczytałam to, co chciałam, pozostałe tereny angielskiego cyklisty już mnie nie interesują, choć polski folklor międzywojnia widziany oczami Anglika bywa zaskakujący. Nie wiem, czy dokończę tę książkę, choć to, co przeczytałam, znakomicie uzupełnia moje widzenie młodych lat Taty. Autor przejeżdża przez Częstochowę. Może mieszkający tam wówczas Ojciec nawet widział takiego dziwnego cyklistę w tamtych latach, ale potem zapomniał. Tamten porządek i ład.

Sama kiedyś spotkałam koło Politechniki jakiegoś zagranicznego cyklistę – dziś już nie pamiętam, skąd był. Pamiętam, że był bardzo objuczony i pedałował do Rumunii. Ale to już było pół wieku później. A dzisiaj – minęło kolejne pół wieku.

59 x

Bo co ty wiesz o informatyce?

Podobno kiedyś nie było internetu. Wnuczek kiedyś cię spyta – „ile godzin?”…

Skąd się wziął komputer?

Jakie były kamienie milowe w historii informatyki?

Nie wiem, czy to normalne: czytać papierową książkę o komputerach? Czy to nie przesada? No, nie ma (jeszcze nie ma) audiobuka.

Bardzo ambitnie więc kupiłam cegłę – 760 stron! – i postanowiłam, że nie kupię następnej książki, dopóki tej nie przeczytam.

Innowatorzy. O tym, jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję
Autor: Walter Isaacson
Tłumaczenie: Michał Jóźwiak, Krzysztof Krzyżanowski, Michał Strąkow.
Wydawca: Insignis Media, Kraków 2016.
Oryginał: The Innovators. How a Group of Hackers, Geniuses and Geeks Created the Digital Revolution.
New York 2014

Zaczęło się ciekawie. Pierwsze 40 stron jest OK. Przepraszam cię, Fejsie. Jestem z ubiegłego wieku. Jeszcze wrócę – na razie sorry, nie mam czasu, CZYTAM PAPIEROWĄ KSIĄŻKĘ.

Taka historia

Wiedziałam, że będzie ciężko, ale żeby od razu 3,5 kg! ;)
Wiedziałam, że będzie ciężko, ale żeby od razu 3,5 kg! 😉

Pora była najwyższa na nowy podręcznik. Badania genealogiczne (których wyniki zbieram na OLD.WAW.PL) wymagają wiedzy historycznej. Bądźmy szczerzy – nie tylko moja niepamięć jest istotna, ale również fakt, że moja wiedza historyczna w liceum nafaszerowana była propagandą PRL. Najwyższa pora się poduczyć.
dscn3412a
Jakie te książki są dzisiaj piękne! Kiedy spoglądam na swój szkolny podręcznik, do którego od lat zaglądam, kiedy chcę coś sprawdzić z historii Polski, aż mi smutno. Szare ilustracje i nic na nich nie widać. Bite strony tekstu rzadko przerywane mapą czy wyjaśnieniem. A tu tyle grafiki, kolorów, zdjęć, map! Jestem oczarowana. Czytaj dalej Taka historia

Davies - Od i Do ---

Dzisiaj polecam –

Tak. Papierową, prawdziwą książkę, choć mnóstwo ilustracji, lakierowane okładki i świetny papier stawiają ją na równi z albumami.

Książka jest świetna, bo i autor, i temat…

Ad rem!

Autorem jest Norman Davies – Walijczyk ur. w 1939 roku, dziś doktor nauk historycznych, który rozprawę doktorską przygotował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a wcześniej studiował historię w Oksfordzie, w Grenoble i w Perugii. Czytaj dalej Dzisiaj polecam –